Nawet po łagodnym przejściu COVID-19 część chorych jeszcze przez długi czas skarży się na objawy takie jak: osłabienie, trudności w wykonywaniu codziennych czynności, przyspieszone tętno, krótki oddech, pogorszenie zdolności poznawczych, chroniczny ból, zaburzenia narządów zmysłów, osłabienie mięśni. Jeśli te symptomy są obecne przez co najmniej trzy miesiące, mówi się o tzw. długim Covid.

Reklama
  • abc1
  • abc2

Autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach pisma „Neurology: Neuroimmunology & Neuroinflammation” przebadali 17 pacjentów spełniających kryteria takiego zaburzenia. 16 z nich przeszło tylko łagodną postać infekcji SARS-CoV-2. U 59 proc. uczestników naukowcy wykryli uszkodzenia nerwów obwodowych.

Dziennik Gazeta Prawna 45/2022 dodatek test
pobierz plik

4 listopada 2004

4 listopada 2004 r. życie młodziutkiej aktorki wywróciło się do góry nogami. Wtedy to na antenie Polsatu zadebiutował serial "Pierwsza Miłość". Aneta Zając z dnia na dzień stała się jego gwiazdą. Dziś ulubienica widzów kończy 40 lat.

Warszawianka związała się ze światkiem artystycznym już jako dziecko. Zaczynała w słynnych Fasolkach, potem trafiła do Teatru Buffo, gdzie rozwijała talent akrobatyczny i taneczny. Nastolatka równocześnie uczyła się gry na fortepianie, ale ostatecznie postawiła na aktorstwo.

Zając uparcie dążyła do celu

Zając uparcie dążyła do celu i za drugim podejściem dostała się do łódzkiej "filmówki". Był rok 2006, ale świeżo upieczona studentka miała już na koncie kilka epizodów. W 2000 r. wystąpiła w "Na dobre i na złe", a potem dołączyła do obsady "Plebanii". Największą popularność przyniosła jej jednak rola Marysi Radosz w "Pierwszej Miłości". To właśnie na planie tej produkcji poznała Mikołaja Krawczyka, który zastąpił Mateusza Janickiego.

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła

Wisława Szymborska

„To jedna z pierwszych publikacji na temat przyczyn długiego Covid - choroby, która będzie zyskiwała na znaczeniu, w czasie gdy liczba przypadków ostrego Covid będzie malała - podkreśla główna autorka pracy, dr Anne Louise Oaklander z Massachusetts General Hospital. - Nasze rezultaty wskazują, że niektórzy pacjenci z długim Covid mają uszkodzenia w obwodowych włóknach nerwowych, przy czym szczególnie wyraźne mogą być uszkodzenia komórek w małych włóknach” - dodaje.

Typowe objawy znanych dotąd neuropatii

Typowe objawy znanych dotąd neuropatii pokrywają się w dużej części z powikłaniami po COVID-19. Badacze wymieniają tuaj osłabienie, zmiany w działaniu narządów zmysłów, bóle w dłoniach i stopach, zmęczenie. Zwracają uwagę, że jeśli stan pacjentów z trudnymi do wytłumaczenia inną chorobą objawami długiego Covid się nie poprawia, mogą skorzystać z pomocy specjalisty od chorób nerwowo-mięśniowych.

„Badania nasze oraz innych zespołów wskazują na różne rodzaje neuropatii powstających po przejściu COVID-19, jak je diagnozować i leczyć - zwraca uwagę Oaklander. - Większość opisanych do dzisiaj związanych z COVID-19 neuropatii wydaje się odzwierciedlać reakcję układu odpornościowego na wirusa, która zaczęła wadliwie działać. Stan niektórych pacjentów wydaje się poprawiać dzięki standardowym terapiom stosowanym przy innych autoimmunologicznych neuropatiach” - dodaje ekspertka.

Podkreśla przy tym, że nie minęło jeszcze wystarczająco dużo czasu, aby przeprowadzić właściwe badania kliniczne takich terapii w przypadku leczenia powikłań po COVID-19.